T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

  Bulunduğunuz Yer: Haberler

 Sayın Kaymakamımız Halit DEVECİ'nin Sayın Valimiz Celalettin CERRAH'a sunmuş olduğu brifing-15 Dk'lık
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

İLÇENİN GENEL OLARAK TANITILMASI

  

Tarihi  Yapısı

 

            İlçede ilk yerleşimin VIII. Yüzyıla kadar dayandığı sanılmakta ve bu bölgeye “Şunguru  Salmiye” adının verildiği bilinmektedir. Bugünkü Haruniye Yeni ismi ile Düziçi İlçesi Büyük Abbasi Halifesi Harun-ür Reşit’ in uç beyi olan Faraç Bey tarafından 699 yılında kurulmuştur.

            Cumhuriyetin İlanından sonra 1954 yılında Hacılar, 1957 yılında da Haruniye Belediyelik olmuş ve her iki belediye birleşerek 29.11.1983 tarihinde ilçe olarak, Düziçi adını almıştır.

                       

Coğrafi Durumu  :

 

            Düziçi İlçesi Osmaniye İli’nin 32 km kuzeyinde olup, denizden yüksekliği 440 metredir.Düziçi İlçesi kendi ismini aldığı Düziçi Ovasının kenarında kurulmuş  olup, etrafı dağlarla çevrilidir.

            İlçe kuzeyinde Kahramanmaraş ili, Kuzeydoğusunda Andırın, Doğuda Türkoğlu, Güneydoğusunda Bahçe, Batıda Kadirli, güney ve güneybatısında ise Osmaniye ili ile çevrilidir.

 

Nüfus Durumu  :

 

DÜZİÇİ TOPLAM NÜFUS : 76.273

DÜZİÇİ MERKEZ NÜFUSU: 40.271

DÜZİÇİ BELDE – KÖY NÜFUSU: 36.002

İlçe nüfusunun yaklaşık % 60 ı köylerde yaşamakta olup, bu nüfusun tamamı çiftçilikle uğraşmaktadır. Nüfusun toplam % 70 i çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşmaktadır.

 

Eğitim Durumu :

                  

             İlçemiz merkezinde 1 Anadolu Öğretmen Lisesi, 1 Anadolu Lisesi, 2 Genel Lise, 1 Endüstri Meslek ve Anadolu Teknik Lisesi, 1 Sağlık Meslek Lisesi, 1 Ticaret Meslek Lisesi, 1 Çok Programlı Lise olmak üzere toplam 8 lise, Ellek Beldesinde 1 Genel lise olmak üzere toplam 9 lise, ayrıca 1 Anaokulu, 22 tane 8 yıllık, 29 tane de 5 yıllık olmak üzere toplam 51 ilköğretim okulumuz vardır.

İlçemiz genelinde toplam 61 okulumuz bulunmaktadır.

            İlçemiz genelinde toplam 9 Lise de 4999 öğrenci, 51 İlköğretim Okulunda 12574 öğrenci, 1 Anaokulunda 136 öğrenci eğitim öğretimini sürdürmektedir. İlçedeki okul öncesinden liseye kadar milli eğitime bağlı okullarda eğitim gören toplam öğrenci sayısı 19094 dir.  İlköğretim okullarında 439, liselerde 232, okul öncesinde 55 olmak üzere toplam 726 öğretmen görev yapmaktadır. Ayrıca ilçemiz genelinde öğretmen yetersizliği nedeniyle 115 ücretli öğretmen görev yapmaktadır.

 

         İlçemizde 3 adet Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi vardır, bu kurumlarda 297 öğrenci eğitim görmektedir ve 40 personel çalışmaktadır.

İlçemizde 4 adet Motorlu Taşıt Sürücü Kursu vardır bu sürücü kurslarına son dönem 1140 öğrenci başvuru yapmıştır ve bu kurumlarda 67 personel çalışmaktadır.

İlçemizde 6 adet Özel Dershane mevcuttur, bu dershanelerde 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında 1962 öğrenci eğitim - öğretim görmektedir.

İlçemizde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesine bağlı olan Düziçi Meslek Yüksek Okulunda, maliye, işletme, bilgisayar teknolojileri  programlama ve özel güvenlik olmak üzere 4 bölüm mevcuttur.

2009-2010 Eğitim – Öğretim yılında kayıtlar halen devam etmekte olup kesin olmamak kaydıyla 468 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir.

 

 Sağlık Durumu

 

                İlçemizde 50 yataklı 1 Devlet hastanesi var olup 12 uzman doktor, 10 pratisyen doktor, 38 hemşire, 22 ebe, 2 psikolog, 7 anestezi uzmanı ve diğer personel dahil toplam 158 kişi çalışmaktadır. 

           Ayrıca; 1 Nolu Sağlık Ocağı Merkez Mahallesinde 5 aile hekimi, 2 Nolu Sağlık Ocağı Cumhuriyet Mahallesinde 5 aile hekimi, 3 Nolu Sağlık Ocağı  Üzümlü Mahallesinde 2 aile hekimi, 4 Nolu Sağlık Ocağı Uzunbanı Mahallesinde 2 aile hekimi, Atalan Beldesi Sağlık Ocağı 1 aile hekimi, Boyalı Beldesi sağlık ocağı 2 aile hekimi, Çotlu Köyü sağlık ocağı 1 aile hekimi, Ellek Beldesi sağlık ocağı 3 aile hekimi, Karacaören Mahallesi sağlık ocağı 1 aile hekimi olmak üzere toplam 9 Sağlık Ocağında 22 aile hekimi hizmet vermektedir.

                     

Ekonomik Durumu

 

         İlçemizin toplam yüzölçümü 511.000 dekar olup, 110.000 dekar kuru tarım alanımız, 90.860 dekar sulu tarım alanı ile birlikte  toplam 200.000 dekar tarım alanımız bulunmaktadır.

Bunun 180.800 dekar tarla ziraat alanı, 2.052 dekarı sebze alanı, 700 dekarı meyve bahçesi, 750 dekarı narenciye bahçesi alanı, 15.650 dekarı zeytin bahçesi alanı, 120 dekarı bağ alanı olarak  yer kaplamaktadır. Ayrıca 225.000 dekarı orman alanı, 6.500 dekar çayır mera alanı,  79.500 dekar  diğer alanlar mevcuttur.

İlçemiz de 35.000 Hektar orman arazisine sahip olup Osmaniye İli ormanının 1/3’ü Düziçi’nde bulunmaktadır.

 

Ulaştırma Durumu

 

İlçemiz E-24 Karayoluna 13 km., otobana 5 km. mesafede bulunmaktadır. Ayrıca, İlçeye 8 Km. mesafede bulunan Yarbaşı Beldesinden demiryolu geçmektedir. Ulaşımda yakın mesafelerde demiryolu kullanılmaktadır.

Tüm köylerimizde otomatik telefon görüşmeleri sağlıklı bir biçimde yapılmaktadır

 

İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI

 

          İlçemiz Jandarma Komutanlığında 1 Subay, 6 Astsubay, 14 Uzman Çavuş olmak üzere 21 Jandarma Komutanlığı Personeli vardır.

 

İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

 

          İlçemizde 1 Emniyet Amiri, 3 Komiser, 88 Polis Memuru ve diğer Personel olmak üzere toplam 102 emniyet görevlisi vardır.

 

GENEL OLARAK EMNİYET VE ASAYİŞ HİZMETLERİ NORMAL OLUP  HALK DEVLETİNE BAĞLI VE SAYGILIDIR.

 

MAHALLİ İDARELERİN DURUMU

 

İlçemizde biri Merkez Belediyesi, 4’ü Belde Belediyesi olmak üzere toplam 5 Belediye bulunmaktadır. Bu Belediyeler; Düziçi Belediyesi, Ellek Belediyesi, Atalan Belediyesi, Böcekli Belediyesi ve Yarbaşı Belediyesi’ dir.

  

DÜZİÇİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI

 

 23 Ekim 2009 Tarihi İtibariyle Dosya Sayısı  6340

 

 

YILI

YARDIM ALAN KİŞİ SAYISI

TOPLAM YARDIM MİKTARI (TL)

2006

4681

766.353,00

2007

3646

725.7089,00

2008

4825

976.515,00

 

 

DÜZİÇİ YEŞİLKART BÜROSU

 

AKTİF YEŞİLKARTLI SAYISI

18096

PASİF YEŞİLKARTLI SAYISI

22145

 

 DÜZİÇİ TEKADIM BÜROSU

 

          Vatandaşlarımız hiç bir kurumu dolaşmaksızın dosyalarını tekadım bürosuna bırakarak işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

 

 MERKEZ VE KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ

 

             1993 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile 24 köy ortaklığı ile Kaymakamlığımız bünyesinde kurulan Köylere Hizmet Götürme Birliği, bünyesinde kurulan “ Sulama Müdürlüğü” ne 20/07/2003 tarihinden itibaren Düziçi Sulama Birliği ve Sabunsuyu Sulama Birliği görev ve yetki devrini DSİ den devralmıştır.

 

              Sulama Şube Müdürlüğü DSİ’den devraldığı görevleri yerine getirmekte olup halen cazibeli alanlarda 57.360 Dekar kanal sulaması yapılabilmekte ve 105 Yas kuyusuyla 33.500 dekar arazi sulaması ile ilçenin 90.860 Dekar sulanabilir arazisine cevap vermektedir. 

  

İLÇEMİZDE DEVAM EDEN ve TAMAMLANAN YATIRIMLAR

 

Bayındırlı HES yapımı

12 Derslikli Karaçarlı İlköğretim Okulu yapımı

ENOVA Şirketi tarafından Karagedik İlköğretim Okuluna 5 derslikli ek bina yapımı

Tatbikat İlköğretim Okulu onarımı

TOKİ tarafından yaptırılan Ek Devlet Hastanesi İnşaatı

Bostanlar Köyü Göllüler Mahallesi ile Alibozlu Köyü arasına köprü yapımı

(%85 tamamlandı)

Ellek Şehit Necmettin YILDIZ İlköğretim Okulu Çatı bakımı ve kalorifer kazanı onarımı (Tamamlandı)

Yeşilyurt İlköğretim Okulu Çatı bakımı onarımı (Tamamlandı)

Karacaoğlan İlköğretim Okulunun Çatı bakımı onarımı (Tamamlandı)

Karagedik Köyü İçme suyu kuyusu trafo onarımı (Tamamlandı)

 

     

İLÇEMİZDEKİ KÖY-DES PROGRAMI KAPSAMINDAKİ YATIRIMLAR

 

YEŞİLDERE KÖYÜ- İLÇE MERKEZİ BAĞLANTI YOLUNUN YAPIMI

ÇATAK – YENİFARSAK KÖYLERİ GRUP YOLUNUN YAPIMI

GÜMÜŞ KÖYÜ İÇME SUYU ŞEBEKESİ YAPIMI (TAMAMLANDI)

YAZLAMAZLI KÖYÜ-AYŞELER MAHALLESİ İÇME SUYU ŞEBEKESİ SONDAJ ÇALIŞMASI TAMAMLANDIĞINDA ŞEBEKE ÇALIŞMASINA BAŞLANACAKTIR.

 

 İLÇEMİZDEKİ İLLER BANKASI 2006 YILI KÖY KALKINMA PAYLARI KAPSAMINDAKİ YATIRIMLAR

 

ÇAMİÇİ KÖYÜ İÇME SUYU ŞEBEKESİ YAPIMI(TAMAMLANDI)

ÇİTLİ KÖYÜ İÇME SUYU YAPIM İŞİ (TAMAMLANDI)

YAZLAMAZLI KÖYÜ İÇME SUYU SONDAJ KUYUSU YAPIMI

ÇERÇİOĞLU KÖYÜ FUTBOL VE VOLEYBOL SAHASI YAPIM İŞİ

 

 İLÇEDE YÜRÜTÜLEN BELLİ BAŞLI ÇALIŞMALAR

 

SYDV Barınma projesi kapsamında arsası olan genelgedeki şartlara uygun 5 kişinin ev yapım evrakları genel müdürlüğe gönderilmiştir.

Düziçi İlçe Merkezindeki Toplum Merkezi projesi hazırlanarak SYDV Genel Müdürlüğüne gönderilmiştir.

Düziçi Meslek Yüksekokulu öğrencilerine bir yurt yapılması için arsa bulunması çalışmaları devam etmektedir.

Düziçi SYDV tarafından yapılacak olan meyve bahçesi  projeleri için muhtarlar aracılığı ile vatandaşlara duyuru yapılmıştır ve vatandaşların talepleri alınmaya başlanmıştır.

KHGB’ce Elbeyli İ.Ö.O., Karaguz İ.Ö.O., Gökçayır  İ.Ö.O., Gökçayır  Tabaklar  İ.Ö.O. , Kuşçu İ.Ö.O., Böcekli İ.Ö.O., Çitli Harun Reşit İ.Ö. Okullarının onarımı için KHGB’ce malzeme yardımı yapılmıştır.

 

ÖNERİLER

 

1-   Haruniye Kaplıcasının durumu içler acısı olup, Yap-İşlet-Devret modeli ile doğal çevre ile uyumlu otel ve eski binalar yıktırılarak içerisinde kaplıca suyunun bulunduğu her taraftan görünebilecek odalar yaptırılmalı ve hijyenik bir ortamda vatandaşın hizmetine sunulmalıdır. Bu konu son derece acil olup ilçemizin turizme ve dışarıya açılması, ekonomik gelişmesi açısından da çok büyük önem arz etmektedir.

2-    İlçemizde Anadolu Öğretmen Lisesinin bitişiğinde 600 kişilik bir salon mevcuttur bu salonun okul aile birliğince kiraya verilip sinema olarak işletilmesi zaman zaman da tiyatro gösterilerinin yapılması ilçenin sosyal ve kültürel bakımından gelişime büyük katkı sağlayacaktır.

3- Anadolu Öğretmen Lisesinin içerisinde eşsiz güzellikteki bir müze sit alanı ilan edilmiştir. İl Kültür Müdürlüğü’nce ilçeye bir Arkeolog atanıp ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hizmet satın alınması yoluyla yeteri kadar bekçi görevlendirildiğinde müzenin kapalılıktan kurtarılıp ilçemiz ve dışarıdan gelen vatandaşların ziyaretine açılacak olması ilçemizin tanıtımı açısından yararlı olacağı değerlendirilmektedir. 

4- Arsa bulunduktan sonra dört bölümlü Düziçi Meslek Yüksekokulu öğrencilerine bir yurt yapılması, ilçemizdeki yüksekokul öğrenci sayısını arttıracağı gibi öğrencilerin ev bulma ve Vilayete gidip gelme sorunlarını da ortadan kaldıracaktır.

5- Şuanda yüksekokulun yemekhane olarak kullandığı eski bina İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis edilerek oradaki eski bina ve Çukurova Elektriğin hangar olarak kullandığı eski yer yıkılarak gerek orta dereceli okul öğrencileri ve gerekse üniversite gençliğinin yararlanabileceği bir proje dahilinde sportif, sosyal ve kültürel bir mekan haline getirilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

6- Harun Reşit Kalesinin İl Kültür Müdürlüğünce bir an önce restore edilmesi ilçenin tanıtımı ve turizme katkısı açısından uygun olacağı düşünülmektedir.

7- Sabun çayı üzerinde yapılacak bir barajla elektriksiz sulamanın yapılması maliyetleri düşüreceğinden ilçemizin ekonomik gelişimine de katkı sağlayacaktır.     

8- Tarımsal alternatif ürünlere yönelmek için bodur meyvecilik destekleri arttırılmalıdır. Özellikle orman köylerinde ormana zarar vermeyen keçi çeşidi için destek sağlanmalıdır.

 


Bu içerik toplam 496.297 kez gösterildi, Site toplam 738.497 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 16 kişi geziyor.


T.C. DÜZİÇİ KAYMAKAMLIĞI - duzici@icisleri.gov.tr
Tlf: 328 876 17 00 - Fax: 328 876 14 16